Úvod > Výstavy > Moje výstavy > Jan Liška - ŠPICBERKY - Medvědí ostrov

Jan Liška - ŠPICBERKY - Medvědí ostrov

2015-02-14 19:06:00

Špicberky (norsky Svalbard) jsou ostrovy v Severním ledovém oceánu severně od evropské pevniny. Je to skupina ostrovů roztroušených mezi 74° a 81° severní šířky a mezi 10° a 34° východní délky. Zároveň je to nejsevernější část Norského království. Hlavním městem je Longyearbyen. Celková rozloha souostroví je 62 049 km², počet obyvatel je 2 756.

Předpokládá se, že Špicberky byly objeveny někdy kolem 12. století Rusy a Vikingy. Poprvé se o Svalbard zmiňují islandské historické písemnosti z roku 1194. V tradiční norštině znamená Svalbard " chladný kraj ". Špicberky jsou ze 60% pokryty ledovci a sněžnými pláněmi. Místní arktické podnebí ovlivňuje Severní Atlantik. Ostrovy leží daleko za polárním kruhem, přesto zde moře většinu roku nezamrzá. Souostroví je územím několika národních parků, kvůli kterým je v určitém období na některá území zcela zakázán přístup. Je zde hnízdiště mnoha mořských ptáků a dokonce i dvou pěvců, kteří sem migrují a v létě hnízdí. Žijí zde 4 druhy savců: hraboš, liška polární, sob špicberský a medvěd lední. Protože jsou zde medvědi lední poměrně rozšíření, všichni, kdo jdou mimo osídlení, musí dodržovat bezpečnostní opatření, jedním z nich je nošení pušky. Nicméně zákony chrání medvěda ledního a je zapovězeno je rušit a jakkoliv obtěžovat. Roste zde i přes drsné přírodní podmínky spousta rostlin, téměř všechny jsou malé a během krátkého léta musí stihnout rychle odkvést. Najdeme zde i nejnižší prales na Zemi, složený z místního poddruhu břízy.

Jako výchozí bod si Špicberky vybralo mnoho polárních expedicí, mj. expedice Nora Roalda Amundsena a Itala Umberta Nobileho (let vzducholodí k severnímu pólu). A nelze opomenout ani dva české polárníky Miroslava Jakeše a Vaška Sůru.

Odjakživa mne přitahovala drsná krása severu. Několikrát jsem byl v Norsku, na Islandu, a tak není divu, že jsem dlouho nepřemýšlel o nabídce CK Periscope, na expediční cestu lodí PLANCIUS, kolem části Špicberk a na Medvědí ostrov od 17.9 do 22.9.1014. Byl to krátký, několikadenní výlet, který stál opravdu za to.

Veškeré snímky na této výstavě byly pořízeny fotografickou technikou NIKON.

Jan Liška

Zpět na začátek stránky