Úvod > Výstavy > Ostatní události > FLEVO II Holandsko - Frísko

FLEVO II Holandsko - Frísko

2014-09-01 00:00:00

Holandsko není jen zemí tulipánů, sýrů a větrných mlýnů, ale především zemí vodních cest – kanálů a jezer, na nichž se dá prožít úžasná dovolená na lodi, tak, jak se podařilo nám v létě roku 2013.

Naše pronajatá loď FLEVO II měla 14,7 metrů na délku, 4,5 m na šířku, 3,6 m na výšku, ponor 1,25 m a kajuty pro 10 osob. Z domovského přístavu Zwartsluise v provincii Frísko jsme po krátkém zacvičení vypluli vybaveni plavebními mapami po kanálu Zwarte Water. Bravurně jsme zvládli první zdymadla, první kotvení a první zvedací mosty. Některé z nich jsou samoobslužné, na jiných se vybírá poplatek tak, že se příslušný obnos vhodí za jízdy do dřeváku, který obsluha mostu podá zavěšený na udici na loď.

Naše plavba trvala sedm dní, pluli jsme po kanálech, po jezerech, občas i přes akvadukty, potkávali jsme čluny, plachetnice, jachty i obrovské tankery, cestou jsme obdivovali malebné okolí, domečky se šindelovými střechami, vzorně udržované zahrádky, okolní přírodu a větrné mlýny. Navštívili jsme městečka Blokzjil, Sloten, Sneek, Akrum a Steenvijk. Přes noc jsme kotvili nejen v přístavech, ale také na pustých ostrovech uprostřed jezer.

Cestu dlouhou 250 km a všechny manévry spojené s proplouváním komor, mostů a s kotvením jsme perfektně zvládli díky všem členům naší posádky. A dnes už víme, že i tak rovinatá země, jakou Holandsko bezesporu je, může být neskutečně krásná a zajímavá.

Zpět na začátek stránky