Úvod > Výstavy > Ostatní události > Jak na Nový rok, tak ......

Jak na Nový rok, tak ......

2014-01-01 00:00:00

Kluci, nejel by někdo z vás na Novovoroční výlet? Domlouváme se na výstavě PF v Minigalerii Pavla Novotného v Odolene Vodě. Jirka ihned souhlasí. Honza doplní svůj souhlas konstatováním "no nevím, to víte, silvestr". Ale nakonec jede, i když jen hodina spánku je na něm znát. Sraz je v 10 hodin, našim cílem je České středohoří, vrch Boreč.

Unikátní znělcová kupa s nadmořskou výškou 446 m nad osadou Režný Újezd nedaleko Lovosic. Díky specifickým geologickým podmínkám stoupá v zimě z vrcholu hory pára, což z ní za mrazivého počasí činí jeden z nejlákavějších turistických cílů v širokém okolí. Stejně jako okolní kuželovité kopce, vděčí i vrch Boreč za svůj vznik vulkanickým pochodům. Pára stoupající z jeho vrcholu však s aktivní sopečnou činností nesouvisí. Určitou spojitost s vulkanismem můžeme shledat pouze V geologickém původu hory. V průběhu tuhnutí horkého magmatického tělesa a následných geologických procesů vznikl uvnitř znělcového podloží spletitý systém puklin. Tyto pukliny, odborně nazývané jako ventaroly (od latinského ventus = vítr), umožňují proudění vzduchu z úpatí hory na vrchol a zpět. Směr proudění vychází ze stabilní teploty v nitru hory. V zimě má tento proces následující průběh: vzduch je do nitra hory nasáván na úpatí, uvnitř dochází k jeho ohřátí až na 16 stupňů, přičemž je od okolní horniny obohacován i vlhkostí. Celý proces je pak zakončen výronem teplého vzduchu na temeni kopce. Za mrazu ho lze díky vysokému rozdílu teplot pozorovat na několika místech v podobě stoupajícího mlžného sloupu

Ve vrcholové knize stojí napsáno: "Lanové družstvo z Neratovic, ve složení Honza 1, Honza 2, Jirka a lavinový pes Anien dosáhlo dne 1.1.2014 vrcholu s minimální pětiprocentní ztrátou." Byl to krásný vstup do nového roku v mlhavém a mrazivém dni.

Foto: Jiří Duchoslav, Jan Liška, Jan Pelej

Zpět na začátek stránky