Úvod > Výstavy > Ostatní události > Vánoční toulky .....

Vánoční toulky .....

2016-02-08 00:00:00

Mělo tomu tak být. Všechno přikryto sněhovou peřinou, prostě ten správný vánoční čas. Ale přírodě neporučíš. Prostě se to letos, tak jako téměř každoročně nevyvedlo. Je teplo, svítí sluníčko, takové předjaří. Beru foto nádobíčko, Anien a vyrážím.

Toulání první .... větrný mlýn Příčovy

Na skalnatém návrší u Příčov na Sedlčansku se vypíná torzo větrného mlýna holandského typu. Jde o zbytky jednoho z nejstarších, nejkrásnějších a největších větrných mlýnů holandského typu nejen u nás, ale dokonce i v celé Evropě. Přesná doba vzniku mlýna není známa, ale datuje se do 16. či 17. století. Stavitelem mohl být Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan nebo Lobkowiczové.

Toulání druhé .... Husova kazatelna

Dříve též Čertova kazatelna. Dvoumetrový žulový balvan - největší viklan v České republice. Husova kazatelna je dominantou stejnojmenné přírodní památky na Sedlčansku, vyhlášené pro ochranu výskytu neobvyklého množství žulových balvanů.

Toulání třetí .... Špičák u Střezivojic

Chráněné území CHKO Kokořínsko ukrývá nedaleko Střezivojic v smíšeném buko-habrovém porostu 13 m vysokou pískovcovou skalní jehlu, prosycenou železnými inkustracemi, které vytváří na jejím povrchu drobné misky, růžice, římsy a jiné formy.

Zpět na začátek stránky