Úvod > Výstavy > Výstavy v Čajovničce > Ivana Jirovská - Jižní Korea

Ivana Jirovská - Jižní Korea

2016-09-06 00:00:00

Již tehdy, v roce 2014, kdy jsem se s celou svoji rodinou odstěhovala na dva roky do Jižní Koreje, bylo vlastně už rozhodnuto, že má další výstava fotografií bude právě o životě tam, daleko za mořem. Tam, kde se mi nakonec zcela zásadně změnily mnohé mé životní zvyky a postoje, včetně mých dosavadních názorů na asiaty a asijské země vůbec.

Moje první cesta do Asie trvala hned dlouhé dva roky. Z města Neratovice, které mají pouhých 17 000 obyvatel, jsem se brzy ocitla v samotném srdci Soulu, tedy ve druhé nejlidnatější metropoli světa s více než 15 milióny obyvatel. Soul je město, které snad nikdy neusíná a kde se až do časného rána v karaoke barech popíjí Soju a pojídá Kimchi, kde délka všech 19 linek metra přesahuje 400 kilometrů, kde v čele státu stojí již tři roky první prezidentka, kde studenti ve středoškolském věku spáchají nejvíce sebevražd na světě a kde se po kolejích prohánějí rychlovlaky KTX rychlostí přes 300 km/h.

Korea je však rovněž zemí, které po válce s Japonskem zbylo jen málo původních historických památek, ale kde se na každém kroku setkáváte s její bohatou kulturní minulostí, starými národními tradicemi či dávnými zvyklostmi, alespoň zčásti přežívajícími dodnes. Samotní Korejci si své vlastní historie opravdu velice váží a snaží se ji vštípit i do paměti svých dětí.

Jižní Koreu je možno vidět i jako zemi kontrastů, kde je možné se často setkat s dodržováním hluboce zakořeněných zvyků a tradic, paradoxně se prolínajících se supermoderním životním stylem, čehož dokladem jsou pak třeba lidé žijící bok po boku ve značně rozdílných životních podmínkách i postavení.

Ať tak či tak, Korea se stala nezapomenutelnou kapitolou mého života a místem, které mě v mnohém oslovilo, obohatilo i proměnilo. Nejen podmanivou krásou své rozmanité přírody či svým bohatým kulturním životem a tradicemi, ale nejvíce snad samotnými lidmi, vstřícnými, přátelskými a pohostinnými, s nezaměnitelnou mentalitou, mezi nimiž jsem si i já našla řadu svých nových přátel.

Jižní Korea, krátce řečeno, je překrásnou zemí, kam se budu vždy a věřím že i často ráda vracet.

foto vernisáž: Martin Hvězda

Zpět na začátek stránky