Úvod > Výstavy > Výstavy v Čajovničce > Vlastimil Dominik - Černobílé ohlédnutí

Vlastimil Dominik - Černobílé ohlédnutí

2009-07-11 18:04:42

Vlastimil Dominik (1948)

Fotografovat jsem začal v deseti letech aparátem Pionýr a rodinné fotografie jsem si dělal sám v kontaktním rámečku doma v koupelně. Asi po roce jsem „povýšil“ na hliníkový fotoaparát značky Lex. Dobrodružství, prožívané v temné komoře při vzniku kouzelných obrázků mne později přivedlo ke studiu chemie.

Od rodinných fotografií jsem se postupně dostával k náročnějším tématům, při kterých jsem si vylepšoval techniku fotografování a také zpracování snímků. Ruku v ruce s tím se také zvětšovaly formáty obrázků, až jsem se někdy při studiu VŠ dopracoval k výstavnímu formátu 30x40 cm. Musím však podotknout, že jsem ve fotografických technikách čistý samouk.

Nejintenzivněji jsem se fotografování věnoval mezi svými dvaceti a pětačtyřiceti lety. To jsem měl „soutěžní“ ambice, obesílal jsem řadu tuzemských a také pár zahraničních fotosoutěží. Výsledkem bylo několik diplomů a otištěných fotografií v katalogu. Samozřejmostí pak byla účast v regionálních kláních a mapových okruzích, kde jsem v barvách Neratovic urputně bojoval s mělnickou a kralupskou konkurencí. V této době jsem byl také předsedou neratovického Fotoklubu a členem Okresního poradního sboru pro fotografii.

Jak je z vystavených obrázků patrné, věnoval jsem se nejvíce krajinářské fotografii s výrazným grafickým vyzněním, s tendencí k abstrakci. Nikdy jsem se nepokoušel o figurální fotografii, a pokud jsou na mých obrázcích lidé, jde jen o momentky ze všedního života. Svou „kariéru“ amatérského fotografa jsem prakticky zakončil autorskou výstavou v Domu kultury v Neratovicích.

Asi od roku 1990 mne moje profese vytěžovala natolik, že na fotografii mnoho času nezbývalo. Fotoaparát jsem odložil do zásuvky a už jsem se k němu prakticky nevrátil. Možná to nebylo jenom nedostatkem času, ale také tím, že jsem si vybral svou celoživotní kvótu zmáčknutí spouště…

Vystavené fotografie vznikly před 20-35 lety a tomu samozřejmě odpovídá jejich technická úroveň. Doufám, že divák bude k technické kvalitě shovívavý a zaujme ho spíše obsah.

Zpět na začátek stránky