Úvod > Výstavy > Výstavy v Čajovničce > Zdeněk Otradovský - Vrakovky

Zdeněk Otradovský - Vrakovky

2012-04-13 00:00:00

ročník 48,narodil se v Raspenavě na úpatí Jizerských hor .Od mládí se potloukal o prázdninách okolo vody.Po plaveckých začátcích si hned v potápěčských pionýrských časech koupil ploutve a voda mu úplně učarovala.

V 15 letech začal chodit do potápěčského klubu v Jablonci n.N,kde se po absolvování ABC výcviku začal věnovat závodnímu potápění,když se dostavily první úspěchy,což ho zařadilo do širší reprezentace ČSSR a později i nástup do vojenské základní služby v tzv.Dukle Terezín.

Po absolvování vojenské služby se vrátil do Jablonce a po trenérském kursu

3 tř.se věnoval výcviku mládeže.

V roce 1981 odešel do zahraničí,kde se ukotvil v Rastattu na hranici Německa a francouzského Elsasu. Zde se seznámil s krajanem který se také potápěl a navíc fotografoval, u něho obdivoval podvodní snímky z Egypta.Po oťukáváních si pořídil první vodotěsný fotoaparát, Japonský Nikonos V, který postupně doplňoval dalším potřebným příslušenstvím.Tím začala honba za snímky ve všech možných vodách.

S českými potápěči se scházet nepřestal ,vhodným místem bylo Solnohradsko v Rakousku, kde se každým rokem pořádala soutěž v podvodním fotografování.

Po roce 1989 a otevření hranic se přestěhoval do Bavorska ,odkud velmi často zajížděl za potápěním i prací do Čech. Později byly Čechy i jeho nástupní místo do světa.

Prvním školením v UW fotografii byla pro něho v roce 1992 cesta do Egypta,kde se seznámil na pobřeží Rudého moře s celou plejádou českých podvodních fotografů a s kterými prožil i další roky mnoho společných cest za společným koníčkem.Po každé takové cestě se s odstupem krátkého času pořádali setkání, kde každý předváděl svá vytvořená dílka,která hned byla podrobena přísné kritice.

Po dodání odvahy se od roku 1993 každoročně zúčastňoval různých soutěží a festivalů,nejznámější PAF v Tachově a Hippocampus na Slovensku,Brněnská žába,mistrovství ČR v podvodní fotografii i podvodním fotografování v bazénu,z čehož si odvezl několik ocenění.

V současné době mu zdravotní stav nedovoluje se dále věnovat potápění a tím i podvodní fotografii, ale věří, že se pod vodu ještě vrátí.

Pro výstavku si vybral snímky ze svého archivu, které nafotil na různých vracích v několika mořích.

Místa pořízených snímků:

Jaderské moře-Chorvatsko,

Rudé moře-Maledivy

Pobřežní vody Norska

Středozemní moře-Elba ,

Ostatní mista potápění:

Slané vody okolo Evropy

a sladké vody v Evropě

Používaná technika:

Nikonos V s 15mm objektivem

Nikon 801S v pouzdru Sealux,

35-70mm a 24 mm objektiv

Makroobjektiv 105mm

2x blesk Nikon SB 105 ,

(1x Nikon SB 105+Mega Subtronic)

Filmy : Fuji-Velvia,Provia,Sensia,Superia)

a někdy Kodak,SW- Ilford 100 a Foma Dia

Umístění v soutěžích :1 místo Hippocampus 95

3x3 místo PAF Tachov

1x2 místo Tachov

3 místo MR 2000

1 místo MR bazén 2002

Zpět na začátek stránky